A körkörös gazdaságmodell lényege, hogy az elhasznált tárgyak újjászületnek és újfajta termék lesz belőlük, ahelyett, hogy hulladéklerakókban végeznék. Ennek jegyében egészen elképesztő dolgokat alkottak már emberek. Te felvennél egy tengeri hulladékból készült edzőcipőt?
A pazarlás és a fullasztó hulladékhegyek ellen a körkörös gazdaság jelenthet megoldást, amely által a termelésből és fogyasztásból visszamaradó felesleget, a megunt termékeket és a hulladékot újrahasznosítjuk, újra fogyaszthatóvá tesszük, nem szennyezzük velük az ökoszisztémákat. A kitermelt erőforrásokból termék, szolgáltatás lesz, amely eljut a fogyasztókhoz, azután pedig újrahasznosul és ismét fogyasztási cikk lesz belőle. Az anyag tehát bekerül egy körforgásba, nem károsítja a környezet és több fogyasztói igény kielégítésére is képes.
Az emberi kreativitás pedig határtalan az újrahasznosítás terén, így összeszedtük a legmegdöbbentőbb példákat.
A tengeri hulladék új élete
Sajnos egyre súlyosabb az óceánok műanyag szennyezettsége, ezt felismerve több cég is próbálja újrahasznosítani a kigyűjtött tengeri hulladékot. Így készült már plüssmackó műanyag palackból, de népszerűek a sportcipők is, illetve még ruhákat is készítenek eldobott halászhálókból és a műanyag zacskók hulladékából. Emellett szintén a sportkedvelőknek kedvez a tengeri hulladékból előállított jógakollekció is, amelynek származását a kollekció kékes színvilága idézi fel.
Pitypangból abroncs
Egy holland cég a gyermekláncfű egy Kazahsztánban őshonos fajtájából, az úgynevezett gumipitypangból készít kerékpárabroncsot. A gumi a benne lévő természetes gyantának köszönhetően jobb tapadást biztosít a hagyományos abroncsoknál, természetes összetevőinek köszönhetően pedig jóval környezetkímélőbb is, mint hagyományos társai.
Cigarettacsikkből aszfalt
Évente nagyjából 4300 milliárd cigarettacsikket dobnak el az utcákon világszerte, amely toxikus anyagaival súlyosan károsítja a környezetet. A cigarettacsikk lebomlása 12 évig is eltarthat, amely idő alatt akár 500 liter vizet is tönkre tehet. A hulladékproblémára megoldásként egy ausztrál vállalkozás az útépítésben látta meg a fantáziát. Amikor kutatók a téglába egy százaléknyi cigarettacsikket kevertek, észrevették, hogy az átlagosnál ellenállóbbak lettek az építőelemek, az égetésükhöz pedig alacsonyabb hőmérsékletre volt szükség. Az úttesthez keverve az ellenállóbbá vált, emellett kevesebb hőt sugárzott vissza, mint a hagyományos aszfalt. Hogy a keverék ne legyen mérgező, bitumennel és parafinnal rétegezik a cigarettadarabokat, így a megkötött káros anyagok nem szivároghatnak a talajba.
Hamburger mint üzemanyag
Az egyik legnagyobb gyorsétterem-lánc francia leányvállalata a maradék hamburgerrel vette fel a harcot, annak újrahasznosításával. Az ételmaradékokat összegyűjtik, és belőlük biogázt állítanak elő, amely üzemanyagként szolgál a cég teherautóinak számára. Egy év alatt körülbelül 9 tonna hulladékot hasznosítanak újra, amelyből 2 tonnányi üzemagyag lesz.
Ékszerkollekció elektronikai hulladékból
Az egyik amerikai elektronikai cég az eldobott kütyükből nyeri vissza az aranyat, melyből ékszereket készítenek. A kollekció 14 és 18 karátos aranygyűrűket, fülbevalókat és mandzsettagombokat tartalmaz. Továbbá a cég új alaplapok előállításához is hasznosítja az elhasznált eszközökből származó nemesfémeket, illetve a műanyagot is újrahasznosítják. A lehetőségben óriási potenciál rejlik: jelenleg az elektronikai hulladékoknak mindössze 12,5 százalékát hasznosítják más termékekben, vagyis csak az Egyesült Államokban körülbelül 60 millió dollárnyi arany és ezüst kerül a kukába évente. Arról már korábban beszámoltunk, hogy a tokiói olimpia érmei 100 százalékban az elektronikai kütyükből kinyert fémekből készülnek majd.
A felsorolás valószínűleg kimeríthetetlen, mi csak néhány érdekesebb innovációt szedtünk össze, de szívesen vesszük, ha megosszátok velünk saját kedvenceiteket a Facebook posztunknál.