Bizonyára ti is sokszor látjátok az általatok vásárolt termékeken a legkülönfélébb címkéket és logókat. Egy tudatos vásárló vélhetően tisztában van az ökocímkék jelentésével, aki azonban kevésbé jártás e témában, könnyen összezavarodik. Összegyűjtöttünk hát tizenegy olyan címkét, amely kiváltképp kapcsolódik fenntarthatósághoz.
- Zöld Pont
A német eredetű „Der Grüne Punkt”, azaz Zöld Pont elnevezésű nemzetközi védjegy a PRO EUROPE hálózat tagjainak közös jelölése. A jelölés nem arra utal, hogy a maga termék környezetbarát, hanem arra, hogy a gyártó csatlakozott egy hulladékgazdálkodást koordináló szervezethez, amely garantálja, hogy a termék során felhalmozódó hulladék kezelése, szelektív visszagyűjtése és hasznosítása megfelel a jogszabályban előírtaknak.
- Környezetbarát termék
Ha ezzel a címkével találkoztok, biztosak lehettek abban, hogy az általatok vásárolt termék környezetkímélő. A kezdeményezés az EU ökocímke alapján jött létre. Mindkét címke lényege, hogy a piacon előnyt élvezzenek azok a termékek, amelyek az ún. életciklus elemzéssel bizonyítottan kisebb mértékű terhelést rónak a környezetre, mint konkurens társaik.
- Állatokon nem tesztelt termék
A nyuszis plecsnikkel elsősorban kozmetikai és háztartási termékeken találkozhattok. A terméket nem tesztelte állatokon se maga a cég, se a bedolgozó laborok vagy a beszállítók. A cégeknek kötelességük évente egy független bizottsággal felülvizsgáltatni és jóváhagyatni tevékenységüket. (2013 márciusától az EU-ban tilos forgalomba hozni állatokon tesztelt kozmetikumokat, viszont a háztartási vegyianyagok esetében továbbra is nélkülözhetetlen a címke.)
- Vegán
A vegetáriánusok és a vegánok világszerte küzdenek a számukra megfelelő élelmiszerek azonosításával. A vegán ökocímkével ellátott termékek nem tartalmaznak sem állati, sem pedig állatokból kinyert összetevőket (állati tej, tojás, kötőanyagok, stb.).
- „Tidyman”
Ez az eredetileg Nagy-Britanniából származó logó a szemetelés ellen hívja fel figyelmet. A hulladékot a megfelelő helyre tegyük, ezáltal pedig növeljük a környezettudatos cselekedeteink és csökkentsük az antiszociális viselkedéseink gyakoriságát!
- Szelektíven gyűjtendő elektronikai és elektromos gépek, akkumulátorok és szárazelemek
Az alábbi címke arra hívja fel a figyelmet, hogy az elektronikai hulladékok (akkumulátorok, szárazelemek, okoskütyük) ne kerüljenek a hagyományos hulladékok közé. A környezetünkre ártalmas hulladékokat helyezzük el az áruházakban kijelölt gyűjtőkben vagy szabaduljunk meg tőlük visszavételi akciók alkalmából!
- Möbius-szalag
Bizonyára a legtöbben találkoztatok és ismeritek ennek a logónak a jelentését: a szalag ugyanis az újrahasznosítás szimbóluma. Fontos tisztázni, hogy a címke nem a termék környezetbarát tulajdonságait jelöli, hanem azt, hogy megfelelő kondíciók – például szelektív hulladékgyűjtés – esetén a termék újrahasznosítható.
- Környezetre veszélyes
Az alábbi jelölés egyike a 10 veszélyszimbólumnak! A gyártóknak és az importálóknak kötelességük besorolni, hogy az adott termék melyik veszélyességi kategóriába tartozik.
- PEFC
A PEFC (magyarul Páneurópai Erdő Tanúsító Tanács) 27 tagország erdő- és fafeldolgozó ipara által alapított nemzetközi nonprofit szervezet. Ha ezzel a jellel találkoztok, az azt jelenti, hogy az általatok vásárolt termék alapanyaga olyan erdőből származik, ahol kiemelt figyelmet fordítottak az erdő élővilágára és talajára.
- EU Organic
Az „eurolevelet” 2010 óta láthatjuk azokon a termékeken, amelyek megfelelnek az EU ökológiai gazdálkodásról szóló rendeletének, és uniós tagállamokból származnak. A címke nagyban megkönnyíti a dolgunkat, ha ökológiai úton előállított termékeket szeretnénk vásárolni.
+1 Távhő Ökocímke
A Távhő Ökocímkét a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége (MaTáSzSz) vezette be azzal a céllal, hogy minél szélesebb körben ismertté váljanak a távhőszolgáltatás előnyös tulajdonságai, mint amilyen az energiahatékonyság fokozása vagy a megújuló energiák részarányának növelése.
Források: szelektalok.hu; tudatosvasarlo.hu; hulladekmentes.hu; wikipedia.hu; tavhocimke.hu