Mint általában, most is a természetben kell keresnünk a megoldást, egy fa ugyanis annyival hűti környezetét, mint két lakossági klímaberendezés. Persze a többlakásos társasházakban nem lehet fát ültetni, lássuk, akkor mégis hogyan hűtenek.
A Yale Egyetem tanulmánya világít rá arra az összefüggésre, miszerint egyetlen fa hűsítő hatása felér két légkondicionáló készülékével. A fák úgy viselkednek, mint a párakapuk, leveleik a transpirációnak nevezett párologtatáshoz az energiát a környezettől vonják el, ezzel hűtik a fa körüli a levegőt. Minden fa naponta több száz liter vizet is elpárologtathat, ennek a hatás ér fel a két klímaberendezéssel.
A párakibocsátásnak a csapadékképződésben is fontos szerepe van, a növények pedig a talajból felszívott vizet a levelek pórusain keresztül kibocsátják a levegőbe. A nagyobb erdők párakibocsátása összeadódik a magasban, és az erdőtől távoli vidéken – akár több ezer kilométerre tőle – hullhat le a csapadékként. Emiatt van az, ha az eredeti élőhelyen erdőirtás miatt csökken a fák száma, akkor az más területeken is okozhat aszályt, vagyis más országokban lévő mezőgazdasági termőterületeken érződik a veszteség.
Becslések szerint a Föld növényzete naponta 200 köbkilométer vizet párologtat a bolygó légkörébe. Ennek az Amazonas őserdeje az egytizedét adja, ezzel magyarázható a gyakori helyi esőzés és, hogy miért is hívják a trópusi őserdőket esőerdőnek. A trópusi vidékeken a legintenzívebb a transpiráció, így jut elég csapadék helyben is és távolabbra is. Fák híján viszont ezek az esőerdős vidékek olyanok volnának, mint a sivatagok, vagy a szavannák.
A kutatók szerint ott, ahol az előző napokban dús növénytakaró felett halad át a légtömeg, kétszer annyi eső esik, szemben az olyan levegővel, amelyet gyér növényzet fölött fújt át a szél. Emiatt is fokozza a globális felmelegedés ütemét az erdőirtás. 1850 óta a klímaváltozás mértékének 40 százalékáért a tömeges erdőirtás okolható, persze ebbe beletartozik a fák szén-dioxid megkötésének hiánya is. Ha most azonnal be is szüntetnénk a kőolaj, szén és földgáz felhasználását, a trópusi vidékek erdőirtása miatt 2100-ig akkor is 1,5 Celsius-fokkal növekszik a globális felmelegedés.
Érdemes lenne tehát rájönnie az emberiségnek, hogy a fákat nem irtani kellene, hanem ültetni.
Forrás: 365.reblog.hu