A környezettudatos fogyasztók számára a július a műanyagmentesség jegyében telik, hiszen a nyári hónapra szól a nemzetközi Plastic Free July kihívás, amely arra buzdítja résztvevőit, hogy a műanyagot legalább egy hónapig kiiktassák az életükből. Az ausztrál kezdeményezés hazánkba is átgyűrűzött, ahol idén nyáron a PET palackoké lesz a főszerep.
Földünket már így is elárasztja a műanyaghulladék, becslések szerint pedig 2050-re több plasztikdarab lesz a tengerekben, mint hal. Hiába csak egyszer használjuk tárgyaink javarészét, a műanyag évszázadok alatt képes csak lebomlani, ezért súlyos terhet rónak a környezetre a rövid használati idejű plasztikok is. Tovább rontja a mérleget, hogy a fosszilis energiafelhasználás 6 százalékát műanyag előállítására fordítják, tehát használatukkal ökológiai lábnyomunkat is növeljük. A szelektíven összegyűjtött műanyaghulladékot ugyan újrahasznosítják, a folyamat mégsem 100 százalékos, szükség van egy elsődleges nyersanyag bevonására is, ráadásul az újrahasznosított termék sok esetben már csökkentett értékű, és korlátozott az újrahasznosítási ciklusok száma is.
Ezért – lehetőség szerint – érdemes korlátozni a napi szintű műanyaghasználatunkat, hogy megelőzhessük a felesleges környezetszennyezést.
A műanyagmentes július mozgalom 2011-ben indult Ausztráliában, akkor még kevés önkéntessel, de az évek során a kezdeményezés világméretűvé nőtte magát, és immár több mint 150 ország lakossága vállalja a kihívást.
Magyarországon a Felelős Gasztrohős Alapítvány, a Humusz Szövetség és a Refill indított közös kampányt, Töltsd velünk a júliust néven. A szervezetek az összefogással a PET palackok használatát szeretnék kiszorítani a mindennapokból. Ez nem lesz egyszerű, hiszen a nyári melegben ez a legnagyobb volumenben használt egyszer használatos műanyag italoscsomagolás, ami jó esetben a szelektív hulladékgyűjtőben, rosszabb esetben a szeméttelepen vagy a vizeinkben végzi. Érdemes a vendéglátóhelyek ajtaját figyelni, hiszen ahol Refill matricát látunk, ott ingyenesen újratöltik vízzel a saját palackunkat, illetve kedvezményeket is adnak egyes helyek más italokra a saját kulaccsal rendelkezőknek.
Természetesen a szervezetek arra is buzdítanak mindenkit, hogy lehetőség szerint minél több műanyag tárgyat iktassanak ki más anyagokkal, például vászonnal. Amennyiben szeretnénk kimaxolni a környezettudatosságunkat, akkor további dolgokra is nemet mondhatunk, például a műanyag szívószálakra. Emellett lehetőleg helyben igyuk meg a kávénkat, ne elviteles műanyagpohárból. Ezen kívül több más apró lépéssel kiválthatjuk a műanyaghasználatot, melyhez ide kattintva olvashattok további ötleteket.
Július 7-én pedig Műanyagmentes Piknikre vár minden érdeklődőt a Humusz Szövetség, ahol a hasznos tippeken felül néhány tartós kelléket is beszerezhetünk a műanyag kiváltásához.
Ha pedig szereted a kihívásokat és a világszintű Plastic Free July mozgalomhoz csatlakoznál, ide kattintva megteheted.