Written by

Vizeink ősellensége az étolaj

Elgondolkodtató, home_slider| Views: 2909

Már több mint 200 helyen gyűjtik az országban a háztartások által elhasznált étolajat. Az átvételi pontok száma és a hasznosítói infrastruktúra tehát fejlődik, azonban a használt sütőolajnak még mindig csak töredékét sikerült valamilyen formában újrafelhasználni. Jó lenne előrelépni, mutatjuk miért.

Az, hogy szelektíven kell gyűjteni a hulladékot, már mindenki számára evidens, egy kisiskolás is jó eséllyel tudja, hogy a papírt, műanyagot stb. külön kell választani egymástól, hogy könnyen feldolgozhatók legyenek az újrahasznosításhoz. A használt sütőolaj viszont még mindig problémás a lakosság nagy részének, sokan nem tudják, mit lehet kezdeni vele, így a lefolyóba öntik, vagy egyszerűen a kommunális hulladékba teszik az elhasznált olajat, pedig ezek a módszerek rendkívül károsak a környezetre. Becslések szerint a magyar háztartások havonta 1,5 liter olajat használnak el, ez egy évben összesen 40-50 millió litert jelent Magyarországon.

A lefolyóba öntött sütőzsiradék a csatornahálózatba kerülve növeli a szennyvíztisztítók terhelését, jelentős mértékben rontja a tisztítási technológia hatásfokát, ha pedig bekerül az élővízbe, a felszínen úszva csökkenti a vizek oldott oxigén tartalmát és elpusztítja a vízi élőlényeket. Kommunális hulladékban nehezen lebontható anyagként jelenik meg, a talajba kerülő olaj pedig gátolja annak légáteresztő képességét, tönkre teszi a talajflórát.

Pedig az elhasznált sütőolajat pazarlás kiönteni, hiszen egy nagy energiatartalmú anyagról van szó. Sokan felismerték már ezt korábban is, sőt, sokan azzal is megpróbálkoztak, hogy házilag hasznosítsák a sütőolajat. Mindenkinek van olyan ismerőse, aki otthon házilag próbálta leszűrni a használt sütőolajat, hogy azután dízel meghajtású gépkocsijában üzemanyagként hasznosítsa újra. Ezek az autók könnyen felismerhetőek voltak a sütőzsiradék jellegzetes szaga miatt. Nagyobb probléma, hogy a korszerű dízelmotorok nem tolerálják az efféle barkácsmódszerekkel előállított üzemanyagok használatát. Emellett ez a fajta megoldás jövedéki adócsalásnak számít, amelynek súlyos jogkövetkezményei lehetnek.

Apró, de annál fontosabb előrelépés, hogy a magyar lakosság már egyre környezettudatosabb, hiszen csak a MOL benzinkútjainál már több mint 1000 tonna használt sütőolajat adtak le 2011 óta. Egyre többen szeretnének megszabadulni a zsiradéktól úgy, hogy közben ne károsítsa a természetet. A növekvő igényekre válaszul, az olajtársaság a meglévő 188 benzinkút mellett további 168 állomásra várja az elhasznált sütőolajat.

A kijelölt töltőállomásokon leadott használt olajat a Biofilter Zrt. gyűjti össze, amelyből a tisztítás után bioüzemanyagot gyártatnak. Ennek köszönhetően környezetre káros hulladék helyett újrahasznosított, környezetbarát termék lesz belőle, amelyet a gázolaj gyártásához hasznosítanak.

A benzinkutakon kívül a hulladékgyűjtő udvarokon is leadhatjuk a használt étolajat, így nem kell külön kitérőt tennünk, ha más hulladékot is leraknánk a gyűjtőudvaron, illetve lakossági gyűjtőakciókon is megszabadulhatunk az elhasználódott zsiradéktól. A használt sütőolaj átalakításával egy káros hulladékfajtától szabadulunk meg úgy, hogy közben megújuló forrásból származó, kedvező emissziós tulajdonságú üzemanyaghoz, energiahordozóhoz jutunk.

Képek: Shutterstock