Emlékeztek még arra a cikkünkre, amelyben a passzívházakat vettük górcső alá? Itt az ideje, hogy szemügyre vegyük az aktívházakat is!
Ha nagyon leegyszerűsítjük a képletet, akkor ugye a passzívházak olyan épületek, amelyeknek üzemeltetéséhez csak annyi külső energiát használunk fel, ami a cserélt levegő hűtéséhez vagy fűtéséhez szükséges. Az aktívházak ezzel szemben több energiát termelnek, mint amennyit felhasználnak, és pontosan ebben rejlik a bennük lévő potenciál.
Igazán hatékonyak, mivel a felesleges, el nem használt energiamennyiség a nagyfeszültségű hálózatba táplálható, így lényegében mások is elhasználhatják. Ezeket az otthonokat emiatt a tulajdonságuk miatt „mini erőműveknek” is szokták nevezni. A passzívházak ezzel szemben „csupán” annyi energiát termelnek, amennyit elhasználnak. A szomszédok szempontjából tehát mindenképp az aktívházak építése a nyerő.
Az aktívházak egy különleges prototípusa a Noah Ház, amelyet „az első hazai rezsimentes házként” is szokás emlegetni. A Noah Ház építéséhez újrahasznosítható anyagokat használnak, és speciális szigeteléssel készülnek. A ház az esővizet összegyűjti – összesen 40 köbméter esővizet tud tárolni – amelyet felhasználás előtt speciális berendezések szűrnek és fertőtlenítenek. A 40 köbméter víz akár 6 hónapra is elég, ezzel pedig az átlagos vízhasználat a felére csökkenthető.
Blaskovich Ákossal, a Noah Ház ötletgazdájával készült interjú ide kattintva érhető el.
Forrás: nrgreport.com; noahhouse.hu; novekedes.hu