Written by

Hogyan kerül kontaklencse a táplálékunkba?

Elgondolkodtató, home_slider| Views: 1002

Szelektíven gyűjtöd a hulladékot, ráadásul elutasítod a szívószálak és a PET palackok használatát is? És mi a helyzet a kontaktlencsével? Ugye nem a lefolyóba dobod?

Az Arizonai Egyetem kutatói szerint az Egyesült Államokban a kontaktlencse használók 15-20 százaléka, vagyis nagyjából 45 millió ember egyszerűen a lefolyóba dobja, vagy a vécén lehúzza az elhasznált lencséket. Ez azt jelenti, hogy évente 2,6-2,9 milliárd kontaktlencsét kerül a szennyvízhálózatba, amely súlyra 23 tonnának felel meg. A lencsék útja innen a természetbe vezet, ahol, vagy mikroműanyaggá bomlanak a tengervízben, vagy még hosszú ideig a talajban maradnak.

A műanyagból készült lencsék nem oldódnak fel a vízben, jelenlétük jól kimutatható a szennyvíziszapban is. A lencsék egy része a tengerbe jut, ahol úgy lebegnek, mint egy csáp nélküli medúza, majd apró darabokra hullanak szét. A mikroműanyagok innen elindulnak felfelé a táplálékláncban, vagyis a halak elfogyasztják azokat, összetevőik pedig utána az emberek tányérjára jutnak és így vissza is jut hozzánk. Az eldobott lencsék másik része a talajban köt ki, ahol felszívják a talajvizet. Így, ha a víz valamilyen gyomirtóval vagy rovarirtóval szennyezett az apró lencsék a mérgező anyagokat koncentráltan juttatják vissza a táplálékláncba.

Kontaktlencse vs szemüveg

A kontaktlencse és a szemüveg előállításának is megvan a maga ökológiai lábnyoma. A kontaktlencsékhez hozzájárul még a tisztítófolyadék és csomagolása, illetve a tárolódoboz, ráadásul maguk a lencsék is rövid használati idejűek a szemüveghez képest. Mégsem kell aggódnia a lencsét viselőknek. Az egynapos kontaktlencsék gyártásához 9,125 gramm műanyagot használnak fel, a szemüveglencse súlya ezzel szemben függ a műanyag fajtájától, a dioptriától, és a keret formájától is. A lemezek, amiből a lencsét kicsiszolják, átlagosan 120 grammosak, míg az előcsiszolt és csak formára vágásra váró darabok kb. 35 grammot nyomnak. Ha azzal számolunk, hogy az emberek átlagosan 2,2 évente vásárolnak új szemüveget, ez a 35 gramm műanyag elég 4 évnyi egynapos kontaktlencse előállításához is, ráadásul léteznek már egy hónapig hordható darabok is, melyek még kevesebb műanyaghasználattal járnak. Persze a kalkulációba bele kell vennünk azt a tényezőt is, hogy a kontaktlencse mellé a legtöbb embernek szüksége van szemüvegre is.

Mi nem szeretnénk kiállni egyik alternatíva mellet sem, mindenki válassza a számára legkényelmesebb megoldást. A lényeg, hogy használat után a megfelelő helyre dobjuk a hulladékot és a kontaktlencsét senki se eressze a lefolyóba!

Forrás: Greenfo