Written by

Újra kellett tárgyalni a Svájc és Olaszország közti határvonalat

Hírek, home_slider| Views: 163

A globális felmelegedésnek számos hatása van, azonban már nemcsak az időjárást vagy a környezeti viszonyokat alakítja át, hanem hatással van akár az országhatárokra is. Nemrégiben derült ki például, hogy az Alpok gleccsereinek gyors olvadása miatt Svájc és Olaszország határát újra kell rajzolni egy rövidebb szakaszon. De hogyan is történhet ez és mit jelent ez az érintett országoknak?

Új megállapodás

Svájc és Olaszország között évtizedekkel ezelőtt a gleccserek csúcspontjain vagy a vízgyűjtő területek mentén húzták meg a közigazgatási határokat. Azonban az elmúlt évtizedekben a klímaváltozás miatt a gleccserek egyre gyorsabb ütemben olvadnak, így a határok is mozgásban vannak. Ez a változás különösen a Matterhorn környékén, Európa egyik legmagasabb hegyénél látszik, ahol a Gobba di Rollin síközpont közelében a gleccser mozgása miatt az országhatár is áthelyeződött.

Az új helyzet kezelése érdekében 2023 májusában egy svájci-olasz vegyesbizottság egyezményt dolgozott ki, amelyet Svájc már jogerősen is jóváhagyott, és várhatóan Olaszország is követni fogja ezt a példát. Az egyezmény célja, hogy a természet változásainak megfelelően újra meghatározzák a határokat figyelembe véve az érintett területek gazdasági és turisztikai szempontjait. A módosítás nem csupán technikai kérdéseket vet fel, hiszen komoly gazdasági érdekeket is szem előtt kell tartani, különösen a népszerű alpesi síközpontok környékén.

Az alpesi területek jövője

A gleccserek olvadása azonban nemcsak a határokat, hanem a régió jövőjét is befolyásolja. A svájci gleccserek az utóbbi két évben történelmi mértékű veszteséget szenvedtek el: először tömegük 6 százalékát, majd 4 százalékát vesztették el. A hatalmas jégveszteség a téli nagyon kevés hó és a nyári magas hőmérséklet következménye.

A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy ha a globális felmelegedést nem sikerül az ipari forradalom előtti szinthez képest legfeljebb 1,5 °C-os növekedésre korlátozni, akkor a svájci gleccserek teljes eltűnése elkerülhetetlenné válik. Fontos azonban megjegyezni, hogy a természeti veszteségeken túl egyre több tárgyi és emberi maradvány kerül elő az olvadó jégtömegből. Az elmúlt években például több eltűnt hegymászó testét is megtalálták.

Ezek a leletek egyszerre emlékeztetnek a hegység történelmére és a klímaváltozás súlyosbodó következményeire. A határok újratárgyalása tehát csak az egyik lépés a globális felmelegedés hatásainak kezelésében. Ahhoz, hogy elkerüljük az ehhez hasonló eseteket, fokozott klímavédelmi intézkedésekre és folyamatos odafigyelésre van szükség a továbbiakban is.

Források: BBC, Euronews