Written by

Víz a Marson – Mit jelenthet ez?

Hírek, home_slider| Views: 157

A marsi élet már számos film és könyv történetét ihlette meg, viszont még messze vagyunk attól, hogy valóban fontolóra vehessük a vörös bolygóra való költözést. A kutatók azonban folyamatosan vizsgálják a Marsot és annak felületét, hogy valóban alkalmas lehet-e az emberi életre. Nemrégiben pedig a NASA egyik űrszondája folyékony vizet talált a Mars belsejében, amely az egyik elengedhetetlen feltétele az általunk ismert életnek.

Mi kell az élethez a Marson?

Az emberi élethez több szempont is elengedhetetlen, azonban ezek közül talán a légkör és annak megfelelő összetétele, valamint a folyékony víz az a kettő, ami a legfontosabb. Az eddigi kutatások mindkét tényező esetében kevés jóval kecsegtetettek, azonban elegendő alapot adtak olyan, egyelőre feltételesen működő, technológiák és eszközök kifejlesztéséhez, amelyekkel megoldható lenne a problémák egy része.

A Mars légkörében jelen van az emberek számára elengedhetetlen oxigén, azonban a légkör túlnyomó részét a szén-dioxid alkotja, amely számunkra és a Földön élő élőlények többségének fullasztó hatású. Egyes kutatócsoportok már létrehoztak olyan elméleti, vagy kísérleti fázisban lévő technológiákat, amelyek különféle módokon és különböző forrásokból oxigént nyerhetnek ki, vagy pedig a meglévő vegyületeket alakíthatják azzá, így növelve a légköri koncentrációját, azonban ezek még gyerekcipőben járnak.

A másik nagy probléma a folyékony víz kérdése a marsi élettel kapcsolatban. A Vörös Bolygó felszínén és az alatt eddig vízgőz és jég formájában találtak csak vizet. Azonban a NASA Mars Insight Lander nevű űrszondája, amely 2018-ban kezdte el kutatni a bolygó felszínét, most folyékony víz jeleit találta a bolygó kőzetei között.

Víz a Marson

A közelmúltban felfedezett folyékony víz jelenléte jelentős fordulópont lehet a marsi élet lehetőségeinek kutatásában. A radarvizsgálatokkal nyert adatok azt mutatják, hogy a Mars déli jégsapkájának mélyén található sós vízréteg akár hosszabb ideig is fennmaradhatott. Ez különösen izgalmas, hiszen a sós víz olyan kedvező környezetet teremthet, amelyben mikrobiális élet is megjelenhetett vagy akár fenn is maradhatott.

Ez a felfedezés arra utal, hogy a Mars belseje rejtett, dinamikus ökoszisztémákat is magában hordozhat, amelyek a bolygó múltjáról és esetleges életformáiról is sokat elárulhatnak. A kutatók most arra koncentrálnak, hogy jobban megértsék ennek a víznek az eredetét, mennyiségét, és azt, hogy milyen mélységben található. A következő lépés az lehet, hogy fúrásokkal próbálják elérni ezt a vízréteget, hogy közvetlen mintákat vehessenek belőle, és meghatározhassák, vannak-e benne szerves anyagok vagy egyéb életre utaló jelek.

Élhetünk-e a Vörös Bolygón?

A felfedezés tényleg jelentős, azonban továbbra is kérdéses, hogy a sci-fi világában oly’ népszerű gondolat, miszerint a Marsra költözhetünk, valóság lesz-e valaha.

Az élethez szükséges további tényezők, mint a stabil hőmérsékleti viszonyok és a sugárzástól való védelem, továbbra is kihívást jelentenek. A marsi felszínen uralkodó alacsony hőmérséklet és a bolygó vékony légköre miatt a víz folyékony állapotban való megtartása rendkívül nehéz, de a jégsapkák alatt húzódó vízréteg sós összetétele miatt hosszabb ideig folyékony maradhatott.

Ez a felfedezés nemcsak a tudományos világot, hanem a jövőbeli marsi küldetéseket is új megvilágításba helyezi. Amennyiben sikerülne igazolni, hogy a folyékony víz tartósan jelen van a Marson, az új lendületet adhat a bolygó kolonizálására irányuló terveknek is. A víz ugyanis nemcsak az élet fenntartásához nélkülözhetetlen, hanem üzemanyagként és egyéb létfontosságú erőforrásként is felhasználható.

Összességében a Mars folyékony vízkészleteinek felfedezése hatalmas lépés az emberiség azon törekvéseiben, hogy megismerje a világűr más bolygóit, és talán egyszer lakhatóvá tegye azokat. A kutatások folytatása nemcsak a marsi élet lehetőségeinek felderítésében segíthet, hanem új technológiák és módszerek kidolgozásához is hozzájárulhat, amelyek a Földön is hasznosak lehetnek.

Források: Greendex, Greendex