Written by

Fenntarthatóság az űrben? – A NASA új célkitűzése

Egyéb, Elgondolkodtató, home_slider| Views: 345

A NASA nemcsak az űr felfedezéséért felel, de sokat tesz az űrkutatás fenntarthatóságának előmozdításáért is. Az ügynökség újabban például az űrszemét és a holdi fenntarthatóság kérdéseire választ kereső kutatási projekteket támogat. Az űrkutató központ Technológiai, Politikai és Stratégiai Hivatala (OTPS) öt egyetemi csapatot támogat, hogy kritikus gazdasági, társadalmi és politikai kérdéseket vizsgáljanak az űrkutatás terén.

A NASA elkötelezett amellett, hogy az univerzum felelősségteljes kutatását támogassa az emberiség javára és tényleges információkkal szolgáljon számunkra a minket körülvevő űrről. Ennek részeként a Technológiai, Politikai és Stratégiai Hivatal (OTPS) öt egyetemi kutatócsoport számára nyújt támogatást olyan kutatási javaslatok finanszírozására, amelyek a Föld körüli pályával és a Hold-közeli térséggel kapcsolatos kritikus gazdasági, társadalmi és politikai kérdéseket elemzik.

Fenntartható űrkutatás

Az új kutatási támogatások tükrözik az ügynökség elkötelezettségét, amelyet a NASA Űrkutatási Fenntarthatósági Stratégiájában fogalmazott. Ennek célja, hogy biztosítsa és ösztönözze a biztonságos, békés és felelősségteljes űrkutatást a jövő generációi számára, minél kevesebb űrszemét termelésével. Az űrben ugyanis jelentős mennyiségű szemét kering, amely legnagyobb termelője az űrkutatás, valamint az egyes űrszondák és műholdak, amelyek használaton kívül a Föld körüli pályán keringenek, jelentős veszélyt jelentve a működő, azonos pályán mozgó társaikra. Használaton és irányításon kívül ugyanis könnyen beleütközhetnek az űrállomásokba és más műholdakba, amely nem csak további szemetet eredményezhet, de a Földön is technikai leállásokhoz, információközlési rendszerek működési zavaraihoz vagy leállásához vezethet.

Az öt fent említett kutatásból három is a keringési törmelékek problémáját célozza meg. A fennmaradó két támogatás pedig a holdfelszíni fenntarthatóságra koncentrál, és olyan kulcsfontosságú politikai kérdéseket vizsgál, mint például az értékes és örökségi helyszínek védelme, valamint más technikai, gazdasági vagy kulturális szempontok, amelyek befolyásolhatják az űrbéli és Holdra irányuló küldetések tervezését.

Támogatott projektek:

  1. A keringési törmelékre összpontosító projektek
  • University of Colorado, Boulder: Gazdaságiűrszemét-modellezés kutatása az aktív űrszemét-eltávolítás érdekében.
  • Princeton University: Cislunáris (Hold körüli) űrkörnyezeti forgatókönyvek elemzése a politikai projektek jövője érdekében.
  • MIT: Politikai beavatkozások fejlesztése a Kessler-szindróma megelőzésére.
A Kessler-szindróma (vagy Kessler-effektus) az a jelenség, melynek során a világűrben az alacsony Föld körüli pályán keringő és egymással összeütköző szemétdarabok egyre nagyobb valószínűséggel további szemétdarabokat állítanak elő.

2. A holdfelszíni fenntarthatóságra összpontosító projektek

  • University of Maryland, College Park: Döntéshozatali keretrendszerek kialakítása és alkalmazása a holdi fenntarthatóság érdekében.
  • MIT: Fenntarthatósági keretrendszerek szintetizálása a jövőbeli holdi tevékenységekhez.

A fenntartható űrkutatás jelentősége

Ellen Gertsen, az OTPS helyettes adminisztrátora a NASA washingtoni központjában a finanszírozások kapcsán kiemelte, hogy az űr fenntartható használata kritikus fontosságú a jelenlegi és jövőbeli űrkutatás szempontjából. Az űrtörmelék és az általa okozott károk csökkentése és a holdfelszín jövőbeni generációk általi használatának és kutatási lehetőségének biztosítása kiemelkedő fontosságú. Ezek a támogatások olyan kutatásokat finanszíroznak, amelyek segítenek megérteni a földönkívüli fenntarthatóság gazdasági, politikai és társadalmi elemeit, új eszközöket és bizonyítékokat biztosítva, hogy jobban megalapozott döntéseket hozhassunk az űrkutatás kérdéseiben.

Források: nasa.gov, wikipedia.org