Korábban már írtunk arról, hogy mennyi káros összetevő van a legtöbb kozmetikumban, ami mind az egészségünkre, mind a természetre negatív hatással van. Manapság igen nagy választékban kaphatunk veszélytelen anyagokat nem tartalmazó szépségápolási termékeket is, de ha kedvet érzünk hozzá, akár saját magunk is elkészíthetjük kozmetikumainkat.
Mi most egyszerűbb recepteket kínálunk kipróbálásra, de a lehetőségek tárháza persze végtelen, és aki nyitott ilyen irányba, egészen biztosan megtalálja a számára legmegfelelőbb kombinációt. A pénztárcánk is hálás lesz a hónap végén, hiszen az összetevők nagy része valószínűleg már most is megtalálható a konyhánkban. Kencegyártásra fel!
Mentás-uborkás arcradír:
Az arcunk megtisztítása után (amire egyébként kiválóan alkalmas a rózsavíz) szabaduljunk meg az elhalt hámsejtektől.
- Fél kígyóuborka
- egy evőkanál friss mentalevél
- 2-3 evőkanál kókuszolaj
- 1,5 csésze finom szemcséjű kristálycukor
Turmixoljuk össze az uborkát, a mentaleveleket és a kókuszolajat, amíg krémes állagú lesz, majd forgassuk össze a keveréket a kristálycukorral. Habár a cukor gyengédebb, mint a só vagy a kávézacc, érzékeny bőrűek először inkább kisebb bőrfelületen próbálják ki.
Antioxidáns arcpakolás
Miután megtisztítottuk és leradíroztuk az arcunkat, jöhet a kényeztetés: juttassunk vitaminokat a bőrünkbe.
- ¼ teáskanál kurkumapor
- 1 evőkanál méz
- ¼ csésze natúr joghurt
Alaposan keverjük össze az alapanyagokat, de legyünk óvatosak, mert a kurkuma mindent sárgára festhet körülöttünk. A kurkuma gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású, sőt, gyorsítja a sebgyógyulást és segíti a sejteket a szabadgyökök lekötésében.
Manuka mézes-spirulinás arcpakolás
Ha nem zárkózunk el az extrémebb összetevőktől, próbáljuk ki ezt a manuka mézet és spirulinát tartalmazó, gyönyörű zöld színű arcpakolást.
- 1 evőkanál manuka méz
- 1 teáskanál spirulina por
- Kevés rózsavíz, amitől krémes, de nem túl híg lesz a pakolás
A manuka méz erősebb gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, mint a sima virágméz, továbbá kiváló antioxidáns. Felgyorsítja az akné sebek gyógyulását, használatától lágy és ragyogó lesz a bőr. A spirulina felerősíti a manuka méz antioxidáns tulajdonságait, klorofiltartalma pedig segíti szervezetünkből a méreganyagok eltávolítását, így akár kapszula formájában is érdemes beiktatni az étrendbe.
Ajakápolás
Ajkainkat se hagyjuk ki a törődésből. A kristálycukor nagyon jól beválik ajakradírként, habár a mindennapokban egészségesebb csökkenteni a fogyasztását. Radírozás után pedig finom ajakpakolásként kenjünk fel egy kis mézet és hagyjuk hatni pár percig.
Levendulás-gerániumos testradír
A kávézacc-olívaolaj talán valamivel ismertebb kombináció, ezért úgy gondoltuk, hozunk nektek egy illatosabb-növényesebb verziót.
- 1 csésze finom szemű tengeri só
- Fél csésze édesmandula olaj (ezt persze helyettesíthetjük olívaolajjal, kókuszolajjal is)
- 6 csepp geránium illóolaj
- ¼ csésze levendulavirág
A radírozást fürdés után végezzük, havonta 1-2 alkalommal.
Levendulás nyugtató testápoló
Testápolásra kimondottan alkalmasak a növényi olajak. Sőt, tovább fokozhatjuk a jótékony hatást, ha gyógynövényeket áztatunk bennük, majd pár nap elteltével leszűrjük az egyveleget.
Ha mégis a krémeket részesítenénk előnyben, ezt is elkészíthetjük saját magunk. Íme egy nyugtató testápoló receptje.
- 70 g kókuszolaj
- egy evőkanál méhviasz
- 5-6 csepp levendula (vagy más, ízlésünknek megfelelő) illóolaj
Melegítsük fel egy lábasban a kókuszolaj és a méhviasz egyvelegét, majd adjuk hozzá az illóolajat. Jó alaposan keverjük át, hogy minél selymesebb legyen az állaga.
Rakjuk szép üvegcsékbe az elkészült krémeket, radírokat, melyeket aztán újra és újra felhasználhatunk, így csökkentjük a hulladéktermelésünket is. Persze nem csak magunknak készíthetjük el ezeket a szépségápolási termékeket, hiszen egy házi spa-kosárnak bizonyára minden ajándékozott nagyon örülni fog!
Forrás: bien.hu; youtube.com, youtube.com