Written by

Kevesebb energia, több jövő: ma van a Nemzetközi Energiatakarékossági Világnap

Hírek, home_slider| Views: 167

Idén 25. alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Energiatakarékossági Világnapot, amely 2000. március 6. óta hívja fel a figyelmet az energiahatékonyság fontosságára, amely az elmúlt negyed évszázadban egyre nagyobb hangsúlyt kapott, ahogy a fenntarthatóság és a klímaváltozás elleni küzdelem előtérbe került. Az erőforrás-optimalizálás alapvető célja, hogy ugyanannyi vagy akár több eredményt érjünk el kevesebb erőforrás felhasználásával, minimalizálva ezzel a pazarlást és a környezeti terhelést. Nem csupán egyes termékekről vagy technológiákról van szó – az energiahatékonyság az egész gazdaság működésére kihat, összehangolva az ipari, közlekedési és lakossági szektort egy fenntarthatóbb jövő érdekében.

A fogyasztáscsökkentés nemcsak a fenntartható fejlődés egyik alappillére, hanem elengedhetetlen a klímaváltozás elleni küzdelemben is. Tudatos felhasználással csökkenthetjük költségeinket és jelentősen mérsékelhetjük a szén-dioxid-kibocsátást, így közösen járulhatunk hozzá egy élhetőbb bolygóhoz. Különböző megoldások alkalmazása nemcsak a pénztárcánkat kíméli, hanem jelentős mértékben hozzájárul a környezetvédelemhez is. A pazarlás csökkentésével kevesebb fosszilis tüzelőanyag elégetésére van szükség, így mérséklődik a légszennyezés és az üvegházhatású gázok kibocsátása.

A hatékonyság fejlődése és kihívásai

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) 2024-es jelentése rávilágít, hogy bár az energiaválság következményeként több ország is tett lépéseket a hatékonyság növelésére, a globális fejlődés üteme még mindig nem elég gyors. Az energiahatékonyság javítása nemcsak a fenntarthatóság szempontjából elengedhetetlen, hanem az üvegházhatású gázok csökkentéséhez és a fosszilis tüzelőanyagoktól való elmozdulás elősegítéséhez is kulcsfontosságú. Az IEA adatai szerint a hatékony erőforrás-gazdálkodás előrehaladása 2024-ben csupán 1%-kal nőtt, ami a 2010-2019-es időszakhoz képest fele annyi.

Az IEA 2050-re vonatkozó, nettó zéró kibocsátású forgatókönyvével összhangban a gyorsuló fejlesztések több mint 70%-os csökkenést eredményezhetnek az olaj iránti keresletben, és 50%-kal csökkenthetik a gázkeresletet 2030-ra. Több mint egyharmadát tehetik ki a CO₂-kibocsátás csökkentésének 2030-ig. Ez magában foglalja az elektromos alapú rendszerek gyorsabb elterjedését és a technikai hatékonyság javítását. 2010 és 2022 között az energiaintenzitás javulása globálisan közel 7 gigatonna CO₂-kibocsátás csökkenését eredményezte.

Hőhullámok és hatékony hűtés

Ebből az összefoglalóból az is kiderül, hogy a fokozódó hőhullámok és a klímaváltozás hatására egyre több helyen kell megbirkózni a magas hőmérséklettel, amely akár 50 °C-ig is emelkedhet. Ennek következményeként 2024-ben világszerte jelentős mértékben nőtt a légkondicionálók eladása, amelyek nélkülözhetetlen hűtést biztosítanak. Az elemzés szerint a hatékony hűtési technológiák nem feltétlenül kerülnek többe, mint a kevésbé hatékonyak. Délkelet-Ázsiában és Latin-Amerikában, ahol a hőhullámok miatt megnövekedett áramigények jellemzőek, ugyanazon az áron kapható két különböző légkondicionáló, az egyik kétszer olyan hatékony, mint a másik. Azonban a gazdaságos készülékek általában sokkal olcsóbbak hosszú távon, mivel kevesebb energiát fogyasztanak, és egyes prémium modellek akár 40%-kal is csökkenthetik az összköltségeket a kevésbé hatékony változatokhoz képest. A hatékony modellek azonban gyakran nem elérhetőek vagy nem könnyen felismerhetőek a piacon.

A fejlettebb gazdaságokban lelassult ugyan az intenzitás javulása, de a fejlődő országok továbbra is fontos lépéseket tesznek a fenntartható energiahasználat irányába.

Viszont a jövő energiája nem csupán technológiai újításokkal, hanem tudatos döntésekkel és felelős felhasználással érhető el, amely minden egyes egyén és közösség számára előnyös lesz.

Mit tehetünk mi?

Bár a nagyvállalatok és a magasrangú iparági szereplők egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a fenntarthatóság kérdéskörére, mindez nem csupán globális és ipari szintű cél, hanem mindannyiunk egyéni felelőssége is. Az alábbiakban néhány példát mutatunk be, amelyet a mindennapi életben is könnyedén alkalmazhatunk.

  • Cseréljük le a hagyományos izzókat gazdaságosabb LED-lámpákra, amelyek kevesebb energiát fogyasztanak és hosszabb élettartamúak.
  • Ahelyett, hogy minden alkalommal autót használunk, választhatjuk a tömegközlekedést, biciklit vagy gyaloglást, csökkentve ezzel a közlekedésből származó szén-dioxid-kibocsátást.
  • A tudatos vásárlás és étkezés révén csökkenthetjük az élelmiszerpazarlást, amely nemcsak pénzünket, hanem az energia- és vízfogyasztást is mérsékeli.
  • A különböző hulladékok megfelelő gyűjtése és újrahasznosítása segít csökkenteni a hulladéklerakók terhelését és csökkenti a feldolgozáshoz szükséges energiát.
  • Az eszközeink, mint például okostelefonok és számítógépek energiatakarékos üzemmódba helyezése vagy azok kikapcsolása, amikor nem használjuk, szintén hozzájárulhat a fenntarthatósághoz.

Az egyéni döntések összessége hosszú távon komoly hatással lehet a globális szinten kitűzött klímacélok elérésére, így mindenkinek szerepe van abban, hogy fenntartható jövőt biztosítson a következő generációk számára.

Forrás: Nemzetközi Energia Ügynökség, storymaps.arcgis.com