Written by

Szingapúr a műanyaghasználat élvonalában

Elgondolkodtató, home_slider| Views: 502

Az egyszer használatos műanyagok világszerte egyre nagyobb problémát jelentenek. Ezek a termékek, amelyek rövid élettartamuk után a szemétben végzik, jelentős környezeti károkat okoznak. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy hol termelik a legtöbb műanyaghulladékot, és miért fontos, hogy foglalkozzunk a kérdéssel.

A legnagyobb műanyaghulladék-termelők

Az egyszer használatos műanyagok olyan termékek, amelyeket csak egyszeri használatra terveztek, és használat után általában eldobnak. Ide tartoznak például a műanyag bevásárlótáskák, palackok, evőeszközök, tányérok, poharak, szívószálak és élelmiszer-csomagolások. Ezek a termékek jelentős környezeti terhelést jelentenek, mivel gyakran nem újrahasznosíthatók és lassan bomlanak le, hozzájárulva a műanyagszennyezés problémájához a természetben, főként az óceánokban.

A Visual Capitalist nemrégiben tett közzé egy infografikát, amelyen azt mutatja be számunkra, hogy mely országok a világ legnagyobb műanyagtermelői. A felmérésben az egyszer használatos műanyagok éves felhasználási mértékét nézték meg, eszerint pedig az egy főre jutó műanyaghulladék-termelés terén Szingapúr vezeti a listát 76 kg/fő mennyiséggel. Őt követi Ausztrália 59 kg/fő, majd Omán 56 kg/fő értékkel. Az infografikából kiderül, hogy a legnagyobb műanyaghulladék-termelők között többnyire fejlett országok szerepelnek, amelyek magasabb fogyasztási szinttel rendelkeznek.

forrás: visualcapitalist.com

Miért problémásak az egyszer használatos műanyagok?

Az egyszer használatos műanyagok léte több szinten is kihat mind az emberek, mind pedig a környezetünk egészségére. A műanyagok több száz év alatt bomlanak le, amely során mikroműanyagok jutnak a környezetbe, beszennyezve a vizeket és az élelmiszerláncot, károsítva a szárazföldi és tengeri állatokat és növényzetet. Az élőlények, ezek közül is leginkább a víziállatok sajnos gyakran fogyasztanak véletlenül műanyagot, ami súlyos egészségügyi problémákat okozhat számukra, és végül akár el is pusztulhatnak miatta. A műanyagokból felszabaduló vegyi anyagok a mi egészségünkre is károsak lehetnek, hormonális zavarokat és egyéb betegségeket okozva.

Hogyan csökkenthetjük a műanyaghulladékot?

Aggasztó, hogy a világ egyes pontjain még mindig ilyen magas az eldobható műanyagok aránya, mivel számos megoldás létezik már ennek elkerülésére. Az organikus műanyagutánzatok, például a kukoricakeményítőből készült csomagolóanyagok, valamint az algából készült szívószálak egyre elterjedtebbek. A gyorsétteremláncok az európai uniós szabályozások miatt már sikeresen áttértek a papírcsomagolásra, emellett pedig egyre több ország tér vissza a régi, jól bevált módszerekhez is, mint az újrahasználható, visszaváltható üveg- és fémflakonok használata. Ezek az alternatívák nemcsak csökkentik a műanyaghulladék mennyiségét, hanem elősegítik a fenntarthatóbb fogyasztási szokások kialakulását is.

Természetesen mi magunk is tehetünk a műanyagfelhasználásunk csökkentéséért. Először is, válasszunk újrahasználható termékeket, például szövet bevásárlótáskákat, fém vagy üveg palackokat és ételtartókat, hogy minimalizáljuk a megtermelt hulladék mennyiségét. Továbbá támogassuk és aktívan vegyünk részt a szelektív hulladékgyűjtési programokban, amelyek elősegítik az újrahasznosítást. Végül pedig növeljük a tudatosságot a közösségben a műanyagszennyezés káros hatásairól és a fenntartható alternatívákról, így közösen dolgozhatunk egy környezetbarát jövőért.

Az egyszer használatos műanyagok problémája globális kihívás, amely egyaránt megköveteli mindannyiunk közös erőfeszítését. Szerencsés esetben a jó gyakorlatok egyre szélesebb körben fognak terjedni, ami következtében drasztikusan csökkenni fog az egyszer használatos műanyagok aránya a csomagolóiparban.

Forrás: Visualcapitalist.com