Written by

Itt a nyár, nyaraljunk fenntarthatóan!

Elgondolkodtató, home_slider| Views: 1198

Az olcsó repülőjegyeknek és csábító Instagram képeknek köszönhetően évről-évre többen kellenek útra egy hosszabb nyaralás kedvéért, évente 4 százalékkal növekedik a turisták száma világszerte. A nagy lelkesedés azonban egyre nagyobb terhet ró a vendéglátó városokra és a környezetre is. Mutatjuk, hogyan mérsékelhető a turizmus okozta ökológiai terhelés.

A Sydney-i Egyetem, a Queenslandi Egyetem és a kínai Nemzeti Cseng Kung Egyetem kutatói a turizmus teljes ellátási láncát vizsgálták (közlekedést, szállást, étkezést és italfogyasztást, szuvenírvásárlást, öltözködést, kozmetikumokat stb.) és arra jutottak, hogy a turizmus immár a világ összes szén-dioxid-kibocsátás 8 százalékáért felelős. A szám meglepte a kutatókat, hiszen ennél kevesebbre, mindössze 5 százalékos eredményre számítottak. De talán ennél is kézzelfoghatóbb jele az idegenforgalom okozta környezetterhelésnek a nyaralóhelyek környezetének leromlása, elszemetesedése, amely ellen pedig mind nagyobb erőfeszítéseket tesznek a vendéglátóhelyek.

2016-ban világszerte 1,2 milliárd ember utazott külföldre, emellett 6 milliárdan keltek útra belföldön. Az utazók száma pedig folyamatosan növekszik, előrejelzések szerint a turizmus 3 milliárd dolláros piaca évi 4 százalékkal növekszik, gyorsabban, mint például a nemzetközi kereskedelem. Ennek oka leginkább a jövedelmek emelkedésében, illetve a repülés megfizethetőségében és elérhetőségében keresendő. Továbbá a közösségi média térhódítása is nagy szerepet játszik a jelenségben, hiszen senki nem szeretne lemaradni, amikor azt látja, hogy ismerősei körbeutazzák a világot, ráadásul az interneten sokkal egyszerűbb kifogni egy kedvező ajánlatot és leszervezni egy utazást.

Sajnos vannak olyan turistaparadicsomok, melyeket már ökológiai katasztrófa sújt, máshol pedig a turisták viselkedése vált elviselhetetlenné a helyi lakosság számára.

Bali tengerpart 2017. február 12-én (Forrás: Shutterstock)

A turizmus egyik legnagyobb áldozata a négymilliós Bali, ahova évente 6 millió turista látogat. A nagy látogatottság nyomán hatalmas hulladékhegyek alakultak ki, a természetes vízforrások viszont apadnak, fogyóban az ivóvízkészletek is. Thaiföldön a hajókból szivárgó gázolaj, az ételmaradékok és egyéb szennyezések károsítják egyre nagyobb mértékben a korallzátonyokat, ezért például betiltották a Leonardo DiCaprio főszereplésével forgatott „A Part” című film nyomán világszerte ismertté vált Koh Tachai öböl látogatását is. Velence lakói közül egyre többen hagyják el a várost, a 30 millió évi turista ugyanis már túlterheli az ötvenezres települést. Barcelonában és Mallorcán pedig graffitikkel tiltakoznak a turizmus ellen.

Mit tehetünk, ha mégis utaznánk, de nem szeretnénk terhelni a vendéglátóinkat?

  1. Érdemes ellátogatni egy kevésbé frekventált helyre, így nem terheljük még jobban az adott helyet, cserébe tömeg és hulladékhalmok nélkül fedezhetünk fel egy új környéket!
  2. Lehetőség szerint repülő helyett más módon utazzunk. Más közlekedési eszközzel jelentősen csökkenthetjük szénlábnyomunkat!
  3. Törekedjünk a hulladékok szelektív gyűjtésére akkor is, amikor nyaralunk!
  4. Kerüljük el a műanyag használatát: ez a szabály itthonra is érvényes. Eldobható palack helyett használjunk kulacsot, műanyag szatyor helyett pamut bevásárlótáskát stb.!
  5. Ha szuvenírt vásárolunk, válasszuk a helyi termékeket, amelynek megvásárlásával a lakosságot támogathatjuk!
  6. Ne vásároljunk olyan állati eredetű termékeket, amelyek megvételével az illegális vadászatot finanszírozzuk!
  7. Ne zargassuk a helyi élővilágot, vigyázzunk a növényekre és állatokra!

Te még mivel egészítenéd ki a listát?