Franciaországban található a Millau-i völgyhíd, amely nemcsak mérete miatt vált híressé, hanem azért is, mert példát mutat a fenntartható infrastruktúra tervezésében. A 343 méter magas híd meghaladja Nyugat-Európa bármely felhőkarcolójának a méreteit, emellett évente több ezer tonnával csökkenti az arra járók szén-dioxid-kibocsátását is. Az autósok ugyanis egy 6 kilométerrel rövidebb, közvetlenebb útvonalat használhatnak a Tarn-völgyön és Millau városán keresztül vezető korábbi út helyett.
A híd nemrég ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját. A két évtizednyi forgalomcsökkentés mellett a Párizs és Földközi-tenger közötti távolság lerövidítésében is hatalmas szerepet játszik: évente körülbelül 4,7 millió autó és 400.000 teherautó választja a híd által kínált útvonalat.
Lord Norman Foster építész szerint a Millau-i völgyhíd évente akár 40.000 tonnával is csökkentheti a nehéz járművek kibocsátását. Bár a számítási módszer pontos részleteit nem hozták nyilvánosságra, közlekedési szakértők is alátámasztották az adatokat.
Innováció az építés alatt
Építése során 205.000 tonna betont és 65.000 tonna acélt használtak fel, amely körülbelül 105.000 tonna szén-dioxid-kibocsátást eredményezett. Az építők azonban innovatív megoldásokkal csökkentették a környezeti hatásokat: a híd elemeit máshol gyártották le, majd a helyszínen szerelték össze, ami minimalizálta a nehézgép-használatot az építkezés során.
Ha figyelembe vesszük a híd élettartama során keletkező további kibocsátást – például a karbantartást és lebontást –, a híd korábban nagy mennyiségű szén-dioxidot juttatott a környezetbe, azonban az évente megtakarított körülbelül 25.000 tonna szén-dioxid már most ellensúlyozta az építkezés során keletkezett károkat, és az elkövetkező évtizedekben tovább növeli pozitív hatását.
Fellendülő gazdaság és turizmus
A Millau-i völgyhíd jelentős turisztikai látványossággá is vált. Évente több, mint 1 millió látogató érkezik a környékre, hogy megcsodálja a Tarn-völgy fölött ívelő hídról a páratlan kilátást. A látogatóközpont emellett oktatási programokat kínál a fenntartható infrastruktúra fontosságáról, és a helyi vállalkozások is profitálnak a megnövekedett turizmusból.
Millau városának mindennapjait alapjaiban változtatta meg a völgyhíd. A forgalmi torlódások, amelyek egykor komoly problémát jelentettek, már a múlt homályába vesznek. Az egyenletesebb közlekedés pedig nemcsak az autósok idejét spórolja meg nap, mint nap, hanem csökkenti az üzemanyag-fogyasztást is, ezzel javítva a levegőminőséget és mérsékelve a zajszennyezést. A változások pozitív hatással vannak az egész régióra, beleértve például a mentőszolgálatok gyorsabb reagálását vészhelyzetek esetén.
Példa az egész világ számára
Számos európai ország, köztük Spanyolország és Németország is tanulmányozza a híd modelljét, hogy hasonló projekteket hozhassanak létre a jövőben. A világ legmagasabb hídja több, mint lenyűgöző mérnöki teljesítmény, valamint az emberi találékonyság, a környezeti felelősségvállalás és helyi közösségek támogatásának jelképe. Sikere bizonyítja, hogy az intelligens infrastruktúra-fejlesztések mind az emberek, mind a bolygó javát szolgálhatják.
Forrás: Happy Eco News